Choď na obsah Choď na menu
 


Lienka

6. 5. 2013

 LIENKA

 

Len v Európe žije takmer 100 druhov. Bodky na krídlach (odbor. krovkách) a štíte môžu byť sfarbené veľmi rozdielne. Často sú čierne na svetlom podklade, alebo opačne. Sú vysoko ceneným hmyzom v biologickej ochrane, pretože sa živia voškami. Jedná sa o veľmi známý hmyz, čo dokladá cez 250 ľudových názvov pre lienky. Vyskytuje se takmer všade, v zahradách, parkoch, ľudských obydliach, atď. Pri vyrušení lienka padá na zem a robí sa mŕtvou. Ak je ohrozená priamo, vylučuje z kolena odpudzujúcu tekutinu, ktorá odrádza nepriateľov. Na jar kladú samičky až 400 vajíčok na spodnú stranu listov, alebo do rôzných štrbín. Asi po týždni sa z nich liahnú pestré, veľmi pohyblivé larvy. Živia sa voškami, ale tiež vajíčkami lienok. Často sa stáva, že najskôr vyliahnuté larvy zožerú ostatné vajíčka zo znášky. Dĺžka vývinu závisí na teplote. Prechádzajú štyrmi rastovými obdobiami. Celý vývin trvá 30 - 60 dní a v priebehu roka sa vyvíjajú dve generácie. Lienka dokáže veľmi rýchlo zvýšiť svoju početnosť - pri premnožení vošiek dochádza často po krátkej dobe aj k přemnoženiu lienok.

 

Druhy: 

U nás žije vyše 70 druhov, preto spomeniem len tie najvyskytovanejšie...

Lienka sedembodková

Najznámejší a najhojnejší chrobák. Je 5 až 8 mm veľká. Vyskytuje sa všade tam, kde sú vošky, ktoré sú jej potravou. Samička nakladie za život až 70 vajíčok. Rovnako larvy sú dravé a prepadajú vošky. Lienka je veľmi užitočná.

   

Lienka dvojbodková

 

Je 4 až 6 mm veľká, všade veľmi hojná. Za teplých slnečných dní chrobáky často lietajú. Chrobáky i larvy sa živia voškami. Na jeseň nájdete lienku za oknami, kde rada prečkáva zimu.

 

Lienka štvorškrvná

Je veľmi hojná na smrekoch a boroviciach. Prenasleduje škodlivé červy. Je 3 až 5 mm veľká. Larvy sa kuklia v pokožke lariev červov

Lienka veľká

Vyskytuje sa na ihličnatých stromoch, často vo veľkom množstve. Dosahuje veľkosť 8 až 9 mm. V júni kladie samička vajíčka na spodnú stranu ihličia, alebo na kôru. Larvy sú veľmi dravé a živia sa hlavne vajíčkami a larvami vošky kôrovej.

 

CHOV OD JARI DO JESENE

 

Ak doma veľmi radi chováte zvieratá a ľúbi sa vám sledovať ich vývin, tak lienky sú ďalší spoľahlivý spôsob ako si nájsť ''zábavu'', a ak si trúfnete, tak aj na celý rok. Je skvelé pozorovať vývoj najlepšieho pomocníka v záhradeale aj v domácnosti a asi naznámejšieho a najhojnejšieho chrobáka na Slovensku.

Lienku chovajte podľa týchto bodov:
Nálezisko: Nájsť lienku nieje žiadny problém - od skorej jari (marec, apríl, máj) je lienky vidieť takmer všade, a to v: lesoch, lúkach, sadoch, záhradách, parkoch a podobne. Hneď ako sa oteplí vyliezajú zo zimných úkrytov imága (dospelé lienky). Ak chcete vidieť vývin lienky na 100%, odchyťte larvy, lenže tie nájdete v mesiacoch 
máj, jún, júl na rastlinách pokrytými voškami väčšinou pri okrajoch lesov a podobne. Existuje aj druhý spôsob, ako vidieť celý vývin a to chytiť ''tlupu'' (okolo 12 lienok) a dúfať v náhodu a šťastie, že medzi lienkami bude samček a samička, ktorí keď sa stretnú, tak si budú chcieť založiť spoločnú  generáciu (budú sa páriť). Ja som to šťastie mal a bolo to naozaj SUPER vidieť ako sa z takej malej húseničky vyvinie taký krásny chrobáčik. Ak sa vám tiež pošťastí, čo vám prajem, tak sa stanete tiež svedkom toho, že z ''červa'' sa dokáže vykľuť niečo takéto.  
Odchyt: Lienky vyliezajú zo zimných úkrytov hneď ako sa oteplí. Po nájdení odchyťte aspoň dve lienky, lebo chov jednej lienky je veľmi nepraktický, pretože lienka bude sama a bude sa citiť tak ako keby vás zatvorili na záchode ;-) a to by moc príjemné nebolo, VŠAK?
U lariev je to lepšie, lebo keď sa naučia žiť samé od malička, potom to bude prene normálne aj keď sa z nich stanú imága, čiže tu by nemal byť problém.
Chov: Po odchyte lienku umiestnite do škatuľky s veľkosťou 11x5x5 (výška x šírka x dĺžka), najlepšie do sklenenej alebo priehľadnej. Na spod dajte filtračný papier (niečo ako papier z hygienickej vreckovky) a meňte ho každé tri dni. Ak lienky na papier nakladú vajíčka, dajte ho do inej nádobky. Imága ale aj larvy dôsledne kŕmte voškami. Najpraktickejšie by bolo odstrihnúť celý konárik s voškami a dať ho rovno do škatuľky. Lienky udržujte pri izbovej teplote. Na jeseň - v Októbri lienky vypusťte do prírody alebo rovno do bytu 
(viacročný chov), aby sa mohli zazimovať. Alebo do záhrady, lebo ak sa vnej zazimujú a na jar výdu z úkrytov a budete mať na stromoch dosť vošiek, tak si na vašu záhradu zvyknú a budú vám do kopy požierať desaťtisíce vošiek denne a okolo 700 vajíčok známeho škodcu pásavky zemiakovej týždenne. Ale obdobie požierania vajíčok tejto ''pliagy'' trvá iba od začiatku do konca júna. Je vhodné aj škatuľku rosiť odstátou alebo daždovou vodou, aby sa lienka napila,najlepšie každý deň, ale v malom množstve.

ZDROJ: http://www.lienky.estranky.sk

( upravený článok )

CHOV POČAS ZIMY

Lienku ste odchovali od jari do jesene - dobre, ale teraz je tu ďalší typ výchovy, a to celoročný chov. Už podľa názvu vieme, o čo sa jedná. Tento chov je veľmi výhodný, lebo lienky, ak sú v teple a sú aktívne aj počas zimy alebo neskorej jesene požierajú aj ovocné mušky, ktoré ''oxidujú'' okolo naoberaných jabĺk a podobne.

Počas zimy sa o lienku starajte takto:
Kŕmivo: Lienky stačí kŕmiť medom, ktorý dajte na tenkú paličku. Ak med nemáte môžete chytať ovocné mušky, ktoré najviac ''oxidujú'' okolo ovocia. Veľké množstvo týchto mušiek sa zdržiava aj pri ''načatých'' tekviciach, čiže aj Halloween sa dá dobre využiť. Ak na tento sviatok vyrezávate tekvice, tak ich umiestnite najlepšie do špajze, ale môžete aj na balkón alebo na terasu a podobne. Za 2-3 dní by malo okolo narezanej tekvice lietať dosť mušiek, aby ste s tým uživili lienku aj na mesiac. Ak jej kŕmivo na celú zimu zabezpečiť neviete vypusťte ju doma, nech u Vás prezimuje. Nabudúci rok si zavolá priateľov a bude ich stále viac a viac... Táto technika chovu sa nazýva nepriamy zimný chov.
Chov: Lienky stačí mať v insektáriu, ktoré je vhodné aj na letný chov. Jedlo ako už bolo spomenuté- ovocné mušky a med. Ak chcete, aby boli lienky viac aktívne udržujte ich pri teplote 20° - 26°. Môžete im vytvoriť prirodzené prírodné podmienky pomocou umelých rastlín a hliny. Med na paličke oprite o vnútornú stenu insektária - aby naň lienky mali dosah 24 hodín denne. Med meňte každých 3-5 dní. Lienkam môžete vyrobiť do životného prostredia rôzne prírodné doplnky.  

ZDROJ: http://www.lienky.estranky.sk

( upravený článok )